Logo

Vergi Kimlik Numarası Alma

Vergi Kimlik Numarası Alma

Vergi Kimlik Numaras AlmaVergi numarası finansal işlemler için kullanılan, on haneli bir sayıdan oluşan, tıpkı kimlik numarası gibi kişiye özel bir numaradır. Türkiye’ye gelen yabancıların banka hesabı açmak, gayrimenkul satın almak gibi finansal işlemler için bir vergi numarası alması gerekirken, bir Türk vatandaşının bireysel vergi numarası alması gerekmez. Türk vatandaşları kişisel vergi numarası olarak TC kimlik numaralarını kullanabilirler. Ancak Türk vatandaşları bir işletme kurmak istediklerinde, işletme adına bir vergi levhası almaları ve işletmeye ait finansal işlemlerini buradaki vergi numarasıyla yapmaları gerekmektedir.

Türk vatandaşlarının diğer işlemlerde olduğu gibi gayrimenkul alım sürecinde de bireysel vergi numarası almaları gerekmez. Türk vatandaşı olmayıp gayrimenkul satın almak isteyen kişiler pasaportlarının aslı ve bir fotokopisiyle vergi dairesine başvurdukları taktirde kolayca bireysel vergi numarası edinebilirler.

Adalia Gayrimenkul. olarak diğer tüm resmi evrakların hazırlanmasında olduğu gibi bu aşamada da müşterilerimize ücretsiz satış sonrası servislerimiz kapsamında yardımcı oluyoruz.

İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kişiler T.C. kimlik numaralarını vergi numarası olarak kullanabilmelerine karşın gerekli olduğu hallerde kendilerine özel vergi numaralarını da interaktif vergi dairesi üzerinden sorgulayabilirler. Bunun için sırasıyla;

• ivd.gib.gov.tr adresine gidilir,
• Doğrulamalar bölümünden vergi kimlik numarası sorgulama işlemi seçilir,
• Aşağıda yer alan görselde görülebildiği gibi sırasıyla; soyad, ad, baba adı, doğum yeri ve doğum yılı bilgileri girilerek “Sorgula” ikonu seçilerek sorgulama tamamlanır.

Vergi Kimlik Numaras Sorgula

Yabancılarda Vergi Kimlik Numarası

Yabancı uyruklu kişilerin öncelikli olarak yapması gereken işlemlerden birisi de vergi kimlik numarası almaktır. Tapu işlemi (alım-satımı), banka hesabı açarken veya özel sigorta işlemleri sırasında vergi numarası sorulmaktadır.

Adalia Emlak vergi kimlik numaranızı almanıza yardımcı olmaktadır. Pasaportunuzun bir kopyasını bize vermeniz halinde, uzman satış temsilcilerimiz sizin adınıza vergi kimlik numarası alırlar.

Yabancılar Vergi Numarasını Nerelerde Kullanılır?

• Bankacılık ve mali hizmet işlemleri,
• Fatura aboneliği işlemleri
• Emlak ve belediye vergi borcu ödeme işlemleri
• İkametgah tezkeresi harcı ücreti ödeme işlemleri
• Ehliyet başvurusu işlemleri

Yabancılara Vergi Numarası Nasıl Alınır?

Pasaport ve pasaportunuzun kopyasıyla birlikte herhangi bir vergi dairesine gidip gerekli başvuruyu yapabilirsiniz. Vergi kimlik numarası alma işlemi genellikle 10 ila 15 dakika arasında sürmektedir. Vergi numaranızı aldıktan sonra, banka hesabınızı açıp resmi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Vergi numarasına sahip olmak, mutlaka Türkiye'de vergi ödeyeceğiniz anlamına gelmez. Ancak, para yatırma işlemlerinde kullanılmak üzere bir banka hesabı açmak gibi belirli işlemlerde çok önemlidir.


Sıkça Sorulan Sorular

S: Vergi numarası nereden alınır?
C: Türk vatandaşları T.C. kimlik numaralarını bireysel vergi numarası olarak kullanabilecekleri için ayrıca vergi numarası almaları gerekmez. Gerekli olduğu hallerde vergi numarası her il ve ilçede bulunan vergi dairelerinden alınabilir.

S: Vergi numaramı kaybedersem ne olur?
C: Vergi dairesine giderek vergi numaranızı yeniden alabilirsiniz.

S: Vergi kimlik numarası nereden ve nasıl sorgulanır?
C: İnteraktif Vergi Dairesi veya E-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi internet sitesinde "Ad, soyadı, baba adı, doğum yeri, doğum yılı" gibi bilgileri eksiksiz girdikten sonra vergi kimlik numaranızı öğrenebilirsiniz. E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra ise "Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi" resmi sitesine yönlendirilirsiniz. Gerekli tüm bilgiyi burada öğrenebilirsiniz.

S: Yurtdışında yaşayan bir Türk vatandaşıyım, vergi numarasını nasıl alırım?
C: Dünyanın diğer ucunda yaşasanız bile, Türk vatandaşı olduğunuz için TC kimlik numaranızı kişisel vergi numarası olarak kullanabilirsiniz.

Mobilya Turu ve Daire Tadilatı

Ücretsiz satış sonrası servislerimizden biri olan mobilya turumuzla, Türkiye’deki yeni evinizi en iyi fiyatla en iyi kalitede döşemenizi sağlıyoruz.

Evinizin Dekorasyonu

Evinizi satın aldıktan sonra nasıl dekore edeceğinizi ve mobilya seçeceğinizi mi düşünüyorsunuz? Antalya Homes, satış sonrası hizmetlerinden biri olan mobilya hizmetiyle her adımda yanınızdadır. Profesyonel satış ekibimiz, bütçenize göre en kaliteli mobilyaları bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ev Dekorasyonu ve Mobilya Hizmeti Nedir?

Evinizi satın aldıktan sonra dekore etmek için kısa bir zamanınız olabilir ya da mobilyanızı nereden alacağınız konusunda fikir sahibi olmayabilirsiniz. Bu noktada Adalia Gayrimenkul, sizin için en doğru mobilya mağazaları belirliyor. Bütçenize ve ihtiyacınıza göre olan mobilya ve dekorasyon malzemelerini almanızı sağlıyoruz. Antalya Gayrimenkul uzman satış ekibi son moda mobilyalardaki kampanyaları takip eder. Bu sayede zaman kazanır ve uygun fiyatlı ürünleri alabilirsiniz.

Mobilya Hizmeti Kapsamında Neler Sunuyoruz?

Adalia Gayrimenkul olarak, beyaz eşya, ankastre mutfak ürünleri, elektrikli ev aletleri, oturma odası, ev aksesuarları ve daha birçok üründen ihtiyacınız olanları belirliyoruz ve bu ürünleri uygun fiyata almanıza yardımcı oluyoruz. Bu işlemi internet üzerinde, kataloglardan seçerek veya mağazaya giderek gerçekleştiriyoruz. Bu hizmet satış sonrası hizmetimiz olduğu için komisyon talep etmiyoruz.

Daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişimgeçiniz.

Gayrimenkul Değerleme | Fizibilite Raporu | Proje Değerleme | Emlak Ekspertiz

Gayrimenkul Değerleme | Fizibilite Raporu | Proje Değerleme | Emlak Ekspertiz


Gayrimenkul Değerleme Raporu Bilgi & Yöntem

Eğer bir emlak satın almak istiyorsanız, satın alacağınız gayrimenkulün değerinden emin olmak isteyebilirsiniz. Antalya Gayrimenkul Emlak olarak sizlere "değerleme hizmeti" sunuyoruz. 2 tip Emlak Değerleme raporu mevcutt. Gayrimenkul değerlemesi ve Fizibilite raporu ile proje değerlemesi. Antalya Gayrimenkul, SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tarafından denetlenen ve ekspertiz faaliyeti gösteren lisanslı bağımsız eksperler (değerleme uzmanları) ile iş birliği yapmaktadır. 

Emlak Ekspertiz Raporu içeriği;

- Tapu bilgileri,
- Harita ve konum bilgileri,
- Güncel taşınmaz fotoğrafları,
- Emsal gayrimenkul değerleri,
- Gayrimenkulün olası değeri 
- Bağlı bulunduğu belediye/tapu/kadastro müdürlüklerinde yasal durum analizleri

• Gayrimenkul Değerleme Raporu içinde değerleme talebi, talebin kapsamı, amacı ve gayrimenkullerin özelliklerinin yanı sıra olması gereken diğer asgari değerleme bilgileri yer almaktadır. Gayrimenkulün nitelik ve fiziki/hukuki koşulları yer almaktadır. Değerleme Uzmanları genellikle gayrimenkulün türüne göre 3 farklı yöntemden birini kullanarak sizlere ekspertiz raporu hazırlamaktadırlar.

• Emsallerin Karşılaştırılması Yöntemi - Değer tespiti yapılacak gayrimenkul ile benzer özellikler gösteren yeterli sayıda gayrimenkul emsal olarak alınır ve karşılaştırma yapılır. 

• Gelir Yöntemi - Bir gayrimenkulün geri kalan ekonomik ömrü içinde bir yatırımcı veya bir kullanıcı için muhtemel net gelir akışını ele alır. Bu gelir akışı benzer gayrimenkullerden elde edilen gelirle karşılaştırılır ve yatırımdan elde edilecek olan muhtemel kazanç benzer gayrimenkullerden veya diğer tür yatırımlardan elde edilen kazançlar ile karşılaştırılır. 

 Maliyet Yöntemi - Mevcut ekonomik koşullar altında yapının yeniden inşası göz önüne alınır.

Gayrimenkul Deerleme

Gayrimenkul Ekspertiz Raporu


Türkiye genelindeki tüm şehirlerde eskpertiz raporu hazırlanır. Antalya Gayrimenkul Emlak, İngilizce konuşan Sermaye Piyasası Kurulu lisanslı değerleme uzmanları (eksperleri) ile iş birliği yapmaktadır. 

SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarının hazırladığı raporların türleri şöyledir:

• Ev / villa değerleme veya daire değerleme
• Ticari binalar, ofis, alışveriş merkezi değerleme ve mağaza değerleme
• Tarım arazisi, tarla, parsel ve arsa değerleme
• Otel değerleme, Otel ekspertizi
• Kentsel Dönüşüm Değerleme
• Maden değerleme, benzin istasyonu değerleme
• Gemi, marina, yat değerleme, uçak değerleme
• Marka değerleme
• Şirket değerleme

Fizibilite Raporu ile Proje Değerleme

Bir projeyi en verimli şekilde nasıl değerlendirebilirim? Fizibilite raporunun içeriği; finansal analiz, proje maliyet akımları, proje nakit akımları, yasal durum tespiti, yasal izin ve teşvikler, mülkiyet hakları ve inşaat izinleri. Bir projenin değerlemesi o projenin yatırıma uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur.

Fizibilite Raporu ile Proje Deerleme

Bir fizibilite raporu şunları içerir:

- Finansal analiz,
- Proje gider akışı,
- Proje gelir akışı,
- Yasal durum tespiti,
- Yasal izin ve ödenekler,
- Mülkiyet hakları,
- İnşaat ruhsatı.

Aşağıdaki gibi yatırım projeleri için bir fizibilite raporu gerekebilir:

- Arsa yatırımları,
- Otel yatırımları,
- Ticari ve alışveriş merkezleri yatırımları,
- Konut ve konut projesi geliştirme yatırımları,
- Ürün analizi ile tarımsal yatırımlar,
- Endüstriyel yatırımlar.

Örneğin; Türkiye’de bir otel projesi geliştirmek veya otel satın almak isteyebilirsiniz. Proje Değerleme Raporu yaptırmak istediğinizde, size sunulacak başlıca bilgiler şunlardır:

- Arsa fiyatının belirlenmesi, tapu bilgileri ve harita-konum bilgileri,
- Tapu kayıtlarının kontrolü ile ipotek ve haciz durumunu kontrol etme, Belediye ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü durum tespitleri,
- Proje geliştirme maliyeti,
- İnşaat maliyeti ve işletme maliyeti,
- Gelir ve gider nakit akışını içeren mali tablo ve raporlar,
- En verimli ve uygun yatırım için alternatif proje önerileri

.

Banka Hesabı Açma

Banka Hesabı Açma


Yabancıların bir çoğu, gayrimenkul almak ve yatırım yapmak için Türkiye'yi ziyaret etmektedir. Yabancıların mülk satın alırken ilk adımı Türkiye'de bir banka hesabı açmaktır. Normalde, basit olan bu işlemde, yabancıların karşılaşabilecekleri temel zorluk dil eksikliğidir. Endişelenmeyin! Müşterilerimize Adalia Emlak Gayrimenkul  ile gayrimenkul satın alırlarken banka hesaplarını açmalarına yardımcı olmaktayız.

Kayıt sırasında pasaportunuz (bankaların çoğu noter onaylı pasaport tercümesi ister), vergi kimlik numaranız ve adres belgesine ihtiyacınız vardır. Adres, adınıza ikamet tezkeresi veya fatura ile kanıtlanabilir. Bu hizmet faturası ülkenizden bile olabilir. Faturada adınızı ve ev adresinizi görmeleri gerekmektedir.

Bankanızla iyi bir ilişkinizin olması önemlidir. Müşterilerimize bankaları ile iyi bir ilişki kurabilmeleri için tek bir banka ile çalışmalarını öneriyoruz. Bir banka aracılığıyla ne kadar çok işlem yaparsanız, banka tarafından o kadar iyi tanınır ve o kadar iyi karşılanırsınız.

Bir banka hesabınız olmasının faydalarından bazıları şunlardır;

• Ülke içinde veya ülke dışında, ihtiyacınız olan her şekilde transfer işlemi yapabilirsiniz.
• Düzenli ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
• Nakit para taşımak zorunda kalmadan banka kartınızla tüm ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
• Türk lirasına yatırım yaptığınızda bankalar paranızın değerinin korunması hususunda yüksek getiri sağlar.

Konut Sigortası

Konut Sigortası

İstiyorsanız Türkiye'de konut avantajlarından yararlanabilirsiniz. Bu sigorta paketi ile rahatlayabileceğinizden emin olabilirsiniz. Bu ürün sizin evinizi tatildeyken tamamen korumaya yönelik, sizin aklınız takılmadan, rahatca yeni evinizin tadını çıkarabilmeniz için sunulmuştur.Bu paketin standart özellikteki sigorta özelliklerine kıyasla birçok ekstra özelliği bulunmaktadır.

Konut sigortası şu hasarları karşılamaktadır;

Yangın, yıldırım, patlama, hırsızlık, sel, otomobil ve uçak çarpmaları, su basması, fırtına, yoğun kar, heyelan, enflasyon, kiracılar tarafından duvara yapılan resim ve badana, yakıt Sızmalarının doğan hasar, mobilyaların yanlışlıkla kırılması / zarar görmesi, ferdi kaza sigortası, üçüncü şahıs mali mesuliyet sigortası, özel spor sigortası ekipmanları, yasal koruma sigortası, deprem masrafları, ev döşeme için yeni bir değerlendirme, ev ve acil durum hizmetleri.

Türkiye'de isteğe bağlı konut sigortası seçenekleri

Deprem ve yanardağ püskürmesi, cam kırılması / dağılması, elektronik eşya ekipman sigortası, kira kaybı, ateşten dolayı çıkan hasarlar, patlama, yangın ve patlamadan kaynaklanan hasarlar.

  • 1+1 konutlar için yaklaşık 160 TL
  • 2+1 konutlar için yaklaşık 220 TL
  • 3+1 konutlar için yaklaşık 280 TL

Sigorta maliyetleri m² ve beyan edilen değer fiyatlarına bağlıdır. Yukarıdaki fiyatlar geçerlidir fakat özelliğine göre fiyatlar değişecektir.

DASKDASK Nedir?

DASK (Doğal Afet Sigortalar Kurumu) zorunlu deprem sigortasıdır. Bu sigorta olmadan Türkiye'de bir konut için elektrik veya aboneliği alamayabilirsiniz. DASK deprem risklerini de kapsamaktadır.

Abonelikler

Abonelikler

Hayalinizdeki evi satın aldıktan sonra Adalia Gayrimenkul, satış sonrası hizmetlerinden biri olan elektrik, su, gaz ve internet bağlantılarınız için her adımda yanınızda olmaya devam ediyor. Ayrıca bize vekalet verdiğiniz takdirde sizin adınıza tüm abonelik işlemlerinizi yapabiliriz. Abonelik işlemleri için öncelikle DASK (Deprem ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu) poliçesi yaptırmak zorundasınız.

DASK Nedir?

DASK, devlet tarafından sağlanan mülkünüz için zorunlu deprem sigortasıdır. Bu sigortanın her yıl yenilenmesi gerekmektedir. Elektirik ve su gibi aboneliklerde öncelikle bu poliçeyi yaptırmak zorundasınız. Bu işlemi en yakın banka veya sigorta işlemlerini gerçekleştiren acentalardan gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta ücreti mülkünüzün metrekaresine göre değişkenlik gösterir. Ortalama ücret 100 ila 150 TL arasındadır.

Gerekli belgeler ise aşağdaki gibidir;

• Vergi numarası
• Telefon numarası
• Ev adresi
• Evinizin tamamlanma yılı
• Kat sayısı
• Ev sahibinin adı ve soyadı

Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra, abonelik işlemlerine başlayabilirsiniz.

CLK Akdeniz Elektrik

Elektrik

Elektrik aboneliği için ödenecek ortalama tutar 250 ila 500 TL arasındadır.

Gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

• DASK poliçesi
• Tapunuzun fotokopisi
• Oturma izni
• Vergi numarası
• Pasaportunuzun aslı ve fotokopisi
• Telefon numarası

Yukarıdaki belgeleri tamamlayıp başvuru yaptıktan sonra 2 iş günü içinde aboneliğiniz tamamlanır.
 


Su

Su aboneliği için ödenecek ortalama tutar 600 ila 700 TL arasındadır.

Gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

• DASK poliçesi
• Tapunun fotokopisi
• Oturma izni
• Pasaportunuzun aslı ve fotokopisi
• Telefon numarası

Yukarıdaki belgeleri tamamlayıp başvuru yaptıktan sonra 3 gün içinde aboneliğiniz tamamlanır.

 


İnternet Bağlantısı

İnternet bağlantınızı, Superonline ve Türk Telekom gibi iyi bilinen firmalar üzerinden sağlayabilirsiniz. Bu firmalar ortalama üç gün içinde internet erişiminizi sağlayacaktır.

Gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

• Evinizin tam adresi
• Oturma izni
• Telefon numarası

Başvurunuzdan sonra telefonunuza gelen kullanıcı numaranız üzerinden firmadan firmaya değişen abonelik ücretini ödeyebilirsiniz. Ödemenizi anlaşmalı bankalar veya internet bankacılığı ile yapabilirsiniz.
 


Doğalgaz

Doğalgaz aboneliği için müşteri hizmetleri servisi merkezleri üzerinden ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda yetkili kişilerce eviniz doğalgaz kurulumu için kontrol edilir ve onaylanır. Son olarak ortalama 1.200 TL ücret ödemeniz gerekmektedir.

Gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

• DASK poliçesi
• Pasaportunuzun aslı ve fotokopisi
• Oturma izni
• Vergi numarası
• Telefon numarası

Tapu Devri

Tapu Devri

Adalia Gayrimenkul ekibi olarak ilk görüşmeden tapu devir işlemlerine kadar tüm süreçte yanınızdayız. Tapu devri yeminli tercüman huzurunda Tapu Sicil Müdürlüklerinde gerçekleşmektedir. Satış ve devir belgelerini imzaladığınız zaman, tüm belgeler Antalya Gayrimenkul'un uzman satış ekibi tarafından Tapu Sicil Müdürlüğüne iletilir. Ancak, vekaletname verilmediği takdirde tapu devir işlemine bizzat alıcı ve satıcının kendisi gitmesi gerekmektedir.

Tapu devir işlemi nasıl yapılır?

- Tapu devri için gerekli olan tüm belgeler hazırlanır.
- Hazırlanan bu belgeler Tapu Sicil Müdürlüğüne iletilir.
- Devrin gerçekleşeceği gün, alıcı tüm tutarı öder ve tapusunu alır.

Yabancılar genellikle kendi ülkelerine ait banka hesaplarından para transferi gerçekleştirdiği için tapu devir işlemi yaklaşık 3 ila 5 gün sürmektedir.

Ayrıca, tapu devri gerçekleştirdikten sonra, aldığınız mülkün su, gaz ve elektrik gibi aboneliklerini kendi üzerinize almanıza da yardımcı oluyoruz.